Awards and Winners 2019

Awards and Winners History

2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011

This page last updated on November 21, 2019

2019 Trophy Presentations

Held at the AGM 29 October, 2019
Thank you, Ray Dujardin, for your excellent photography.

Our Trophy Table
Bob Jack
Ray Dujardin
Robert Wood
Bud Brown Eclectic
Flight C Champion
Club Champion
Laurie Craddock
Vintage Cup
David McMurdo, Doug Blackman & Bruce Kennedy
Peter Reid
Gregg Hook
Gregg Hook
Joe Dwyer Shield
Ed Angel
LeBlanc Shield
Most Improved Golfer
Alex Andrews &
David Johannson
Andy Schmidt &
Doug Blackman
Wayne Ferrey, David Ng &
Alex Andrews
Robert Wood
Neil McIntyre
Roli Parker Eclectic
Stroke Play Champion
TNT McCleery
Alex Andrews
David Ng(*), Dennis Morgan(*) & Tom Becher
Ross Cassie
David Johannson, Ron Babcock(*), Jim Bones
& Carl Johsson
Scroll down to view photos of the missing (*) individuals and Runners-Up in the above events.

West Point's Most Improved Golfer

Robert Wood

Doug LeBlanc Shield
Monthly Medal Winners Playoff
October 24, 2019

Winners
A B C
Basil Quan 60 Wayne Ferrey
70 bb9
Alex Andrews 70
 
Runners Up
Bill Titmuss
Coordinator
Paul Kouri 68 Dave Marr 70 John Foster 73

Captain's Challenge
Seasonal Event: Final Playoff
October 24, 2019

  Winners
A B C
Basil Quan 163 Overall WInner
Jim Bones 176
Nick Atkinson 175
 
Runners Up
Bill Titmuss
Coordinator
Marcel Mueller 146 Chuck Kotzo 159 Wayne Gatley 163

Roli Parker Shield Eclectic
GROSS & NET Stroke Play over 54 Holes
September 26, October 3 & 10, 2019 @ Fraserview G.C.

Winners
Gross Scores Net Scores
2019 A B C A B C
Roli Parker
Shield Eclectic
Bruce Simpson 73 Dennis Morgan 75 Tom Becher 78 David Ng 59 Dennis Morgan 58 Tom Becher 53
Runners Up Gross Scores Net Scores
Event Coordinator A B C A B C

Brian Ciccozzi John Evans 74
(#1 Hcp Hole Countback)
Peter Coyle 76 Nick Atkinson 84 David Johannson 60 Ken Whitelaw 61
(#1 Hcp Hole Countback)
Rob Dickinson 58

BOB JACK TROPHY
Away Games (6) Competition
Concluded on September 23, 2019

Winner Runners Up
Robert Wood 200 Gregg Hook 202 Garry Watson 202

Dave Fairweather Memorial Trophy
Season Match Play
May 2 Through to September 26, 2019

Winner

Runner Up

Semi Finalist

Fairweather Trophy

David ng

David Butler

Bill Titmuss

Texas Scramble - 4-Man Teams
September 19, 2019 @ Fraserview G. C.


Winning Team (63 bb9)

  Paul Kouri Neil Brett-Davies Peter Morse Tom Becher

Runner Up Team (63)

 
Event Coordinator
Brian Montpellier
Mike Fryzuk Chuck Kotzo Dennis Selby  

Neil McIntyre Trophy - 36 Holes - Net Scores
September 5 & 12, 2019 @ Fraserview

2018 Winner Runner Up Event Coordinator
Neil McIntyre Trophy Alex Andrews 131 Paul Kouri 132 Geof Trunkfield

RED, WHITE & BLUE

August 29, 2019 @ Langara G. C.

  Winners
Flights A B C
  RIchard Martin 65 Garry Watson 62 Rick Sanderson 64
 

Coordinator
RIchard Martin
Runners Up
Chuck Kotzo 66 bb9 Dave Stephens 63 Jim Trotter 65

Ed Angel Trophy - 36 hole Net
2-Man Teams
August 15 & 22, 2019 @ Langara G.C.

Winning Team - 258

Angel Trophy

Doug Blackman

Andy Schmidt

Runners Up - 271

Dennis Houle
Event Coordinator

Robert Wood

Brian Ciccozzi


CLUB CHAMPIONSHIPS
MATCH PLAY
July 25, August 1, 6 & 8, 2019 @ Langara G.C.

  Bill Titmuss & CLUB CHAMPION Gregg Hook
Flight B
  Garry Watson & Flight Winner Chris Chatten
Flight C
  Jeff Pelletier & Flight Winner Peter Reid

"Sweet Sixteen" at Langara G. C.
July 25, 2019

  Winners
Flights A B C
Bill Titmuss
Coordinator
Chris Chatten 50 Mike Constantinidis 51 Brian Ciccozzi 54
Better Hole CB
 
  Runners Up
Best low net
for 3 flights

Scores are based on dropping the 2 worst
net score holes
  Bill Cartwright 54
Better Hole CB
Wayne Ferrey 52 Jim Trotter 54

3 Clubs & a Putter
Gross & Net Stroke Play
July 18, 2019 @ Langara G.C.
2019 Gross Score Winners
Flights A B C
White Tees
 
  Bill Titmuss 75 Robert Wood 87 Peter Reid 92
       
Gross Score Runners-Up
2019 A B C
Event Coordinator White Tees
Colin Mallet Rob Doggert 83 Bill Steele 91 (bb9) Brian Boone 96 (bb9)
2019 Net Score Winners
Flights A B C
  Bill Titmuss 68 Jeremy Marr 68 (bb9) Dennis Houle 64
       
Net Score Runners-Up
Event Coordinator A B C
Colin Mallet David Ng 71 (bb6) Robert Wood 68 Peter Reid 65

PALCUTTA COMPETITION 2019
July 11, 2019 @ Langara G.C.


Winners - Modified Stableford Points - 81

David Ng
Colin Mallet
The Ghost
Rob Dickinson

Runners-Up - Modified Stableford Points - 79


Jim Selley
Doug Blackman
Wayne Ferrey
Ken Whitelaw
       
Auctioneer
Event Coordinator
Norm Thiessen
Jim Selley

Joe Dwyer Shield - 2 Man Teams - 2 Rounds
June 20 @ McCleery & July 4, 2019 @ Langara G. C.

2019 WINNERS (+25)
Joe Dwyer Shield David Johannson Alex Andrews
 
Event Coordinator Runners Up (+16)

Richard Martin Wayne Ferrey Dennis Morgan

STROKE PLAY - GROSS SCORE CHAMPIONS
June 6 & 13, 2019 @ McCleery G.C.

STROKE PLAY - GROSS SCORE
Lowest Gross Score in the Total Flield
WINNER Runner Up
Ross Cassie 155 Bill Cartwright 156
Flight B
  Garry Watson 171 Bill Steele 173
Flight C
  Alex Andrews 190
(b Rd 2)
Jeff Pelletier 190

HANDICAP PLAY - NET SCORE CHAMPIONS
June 6 & 13, 2019 @ McCleery G.C.

HANDICAP CHAMPION - NET SCORE
Lowest Net Score in the Total Field
WINNER Runner Up
Garry Watson 131 Bill Steele 132
 
Handicap Flights
Flight A
WINNER Runner Up
David Ng 134 Ross Cassie 135
 
Flight B
  Garry Watson 131 Bill Steele 132
 
Flight C
Alex Andrews 136 Stephen Loomer 137

SENIOR MASTER & SUPER SENIOR CHAMPIONSHIPS
Gross Score & Net Score Champions
June 6 & 13, 2019 @ McCleery G.C.

SENIOR MASTER CHAMPION
LOW GROSS SCORE - Age 80 Up
WINNER Runner Up
Norm Thiessen 181
( b Rd 2 )
George Drew 181
 
LOW NET
  George Drew 137 Wayne Ferrey 142
 
SUPER SENIOR CHAMPION
LOW GROSS SCORE - Age 75 to 79
David Ng 166 Garry Watson 171
 
LOW NET
Garry Watson 131 Bill Steele 132

RED, WHITE & BLUE

May 30, 2019 @ McCleery G. C.

  Winners
Flights A B C
  Ian Allan 65 bb9 Chris Murray 61 Rob Dickinson 63
 

Coordinator
RIchard Martin
Runners Up
Jim Selley 65 bb9 Garry Watson 63 David McMurdo
68
bb6

AB MILES TANKARD
For Members who have Shot their Age
May 23, 2019 @ McCleery G.C.

Winner Runner Up
Ed Bobinski 0
Yes! He Shot his Age
George Drew 5

LAURIE CRADDOCK VINTAGE CUP
May 23, 2019 @ McCleery G.C.
Laurie Craddock Peter Coyle
Coordinator
Categories
"The Young"
55 - 71 Years
"The Younger"
72 - 76 Years
"The Youngest"
77 + Years
Overall Winner
Winners
Gregg Hook 5
No Double Dipping
Jim Selley 10 Dave Marr 8
Count Back (older)
Gregg Hook 5
Runners Up
 
Bruce Kennedy 6 Allen Collier 12
Count Back (older)
John Dawson 8  

"Sweet Sixteen" at McCleery
May 16, 2019

  Winners
Flights A B C
Bill Titmuss
Coordinator
Jim Marchand 53 Robert Wood 54
Better Hole #2
Tom Becher 55
 
  Runners Up
Best low net
for 3 flights

Scores are based on dropping the 2 worst
net score holes
 
  Richard Martin 55
Better Hole #2
John
MacKenzie 54
Mike
Constantinidis 56
Better Hole #2

TNT "Team Net Total" - Regular Foursomes
May 3, 2018 @ McCleery G.C
.

WINNERS - Net Score of 48
McCleery
Trophy
David Johannson Ron Babcock Jim Bones Carl Jonsson
 
RUNNERS UP - Net Score of 52 (bb9)
Alex Andrews
Coordinator
Tom Becher Ed Bobinski David Dickson Dennis Selby
 

Two-Man Team Challenge
April 25, 2019 @ McCleery G. C.

  Winners with 56
Competition
Format
  Mike Sawyer Tom Becher
 
Event Coordinator Runners Up wth 57

Richard Martin John Evans Hugh Marshal
Two Teams Both with 58 (bb9)
Rob Doggett
Alex Andrews
Dennis Morgan
Mel Endelman

Bud Brown Eclectic
GROSS & NET Stroke Play over 54 Holes
April 4, 11 & 18, 2019 @ McCleery G.C.

Winners
Gross Scores Net Scores
2019 A B C A B C
Bud Brown
Eclectic Shield
Richard Martin 73
Paul Kouri 80
( Hcp Hole #1 Countback )
Jeff Pelletier 90
( Hcp Hole #2 Countback )
Bruce Kennedy 60
Doug Blackman 60
( Hcp Hole #3 Countback )
David McMurdo 55
Runners Up Gross Scores Net Scores
Event Coordinator A B C A B C

 
Brian Ciccozzi Gregg Hook 74 John MacKenzie 80 Lorne Lindsay 90 Richard Martin 61
(Hcp Hole #1 Countback)
Dave Stephens 60
Brian Ciccozzi 58

Red Tees Shamble - 4-Man Teams
March 28, 2019 @ McCleery G. C.

  Winning Team (126)
  Richard Martin Bruce Kennedy Brian Montpellier Chuck Kotzo
Runner Up Team (129)
 
Event Coordinator
Doug Blackman
Ross Cassie Neil Griggs Marcel Mueller Rob Doggett (wl)