Awards and Winners 2018

Awards and Winners History

2019 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011

This page last updated on November 23, 2019

2018 Trophy Presentations

Held at the AGM 30 October, 2018
Thank you, Ray Dujardin, for your excellent photography.
Our Trophy Table
 
Ray Dujardin
       
Ab Miles Tankard
Bob Jack
Bud Brown Eclectic
Club Champions
George Drew
Bruce Kennedy
Peter Coyle(*), David Syme
& Andy Leekha
Colin Mallet, Bill Titmuss
& Jeremy Marr
Dave Fairweather
Doug LeBlanc Shield
Handicap Play
Joe Dwyer Shield
Andrew Hobbs
Bill Cartwright, Jack Plummer & Alex Andrews(*)
Dave Stephens
Paul Kouri & Ron Babcock
Len Brown
Memorial
Most Improved
Golfer
Roli Parker Eclectic
Senior Master
Champion
Jim Selley
Peter Kidd
Bill Cartwright, Paul Kouri
& Dennis Houle(*)
Wayne Ferrey
Stroke Play
Champion
Super Senior
Champion
TNT McCleery
TNT Langara
@ Fraserview
Bill Titmuss
David Butler
Garry Watson(*), Chuck Kotzo & Ron Babcock
David Ng(*), Errol McKinstry(*), Tom Becher
& John Mathews
Scroll down to view photos of the missing (*) individuals and Runners-Up in the above events.
 

West Point's Most Improved Golfer

Peter Kidd

"The Winner's Circle"
October 18, 2018

"The Winner's Circle" an 18-hole net competition event
between the 2018 Tournament Winners
Winner Runner Up
Dave Syme 61 Alan Collier 63

"Sweet Sixteen" at Fraserview
October 18, 2018

  Winners
  0 - 16 17 - 24 25 & Up
Bill Titmuss
Coordinator
Bill Cartwright 55 Dave Syme 50 David McMurdo 51
 
  Runners Up
Best low net
for 3 flights

Scores are based on dropping the 2 worst
net score holes
  John Evans 55 Alan Collier 53 Jeff Pelletier 52

Two-Man Team Challenge
October 11, 2018 @ Fraserview G. C.

  Winners with 55 bb9
Competition
Format
  John Evans Geof Trunkfield
 
Event Coordinator Runners Up wth 55

Richard Martin Don Kilpatrick Peter Reid

BOB JACK TROPHY
Away Games (6) Competition
Concluded on September 17, 2018

Winner Runner Up
Bruce Kennedy 194 David Butler 204

Texas Scramble - 4-Man Teams
October 4, 2018 @ Fraserview G. C.


Winning Team (62)

  David Butler Dave Thomas Peter Reid  

Runner Up Team (65 bb9)

Event Coordinator
Brian Montpellier
Richard Martin Garry Watson Andy Schmidt Carl Jonsson

Doug LeBlanc Shield
Monthly Medal Winners Playoff
September 27, 2018

Winners
0 - 16 17 - 24 25 & Up
Bill Cartwright 66 Jack Plummer 66 Alex Andrews 72
 
Runners Up
Bill Titmuss
Coordinator
Garry Watson 67 Tom Becher 71 bb9 Wayne Gatley 76

Captain's Challenge
Seasonal Event: Final Playoff
September 27, 2018

  Winners
0 - 16 17 - 24 25 & Up
Bill Titmuss 172 Overall WInner
George Drew 176
Peter Reid 164
 
Runners Up
Peter Coyle
Bill Titmuss
Bill Cartwright 164 Garry Watson 172 David Dickson 150

RED, WHITE & BLUE
Handicap Divisions Competition
September 20, 2018 @ Fraserview

  Winners
  0 - 16 17 - 24 25 & Up
  Marcel Mueller 66 George Drew 57 Jeff Pelletier 62
 

Coordinator
RIchard Martin
Runners Up
Angelo Dakis 67 Jack Plummer 64 Alex Andrews 65 bb9

TNT #2 - "Team Net Total" - Regular Foursomes
September 13, 2018 @ Fraserview G.C.

Winners - Net Score of 53 bb9
TNT Trophy David Ng Errol McKinstry John Mathews Tom Becher
 
Runners Up - Net Score of 53
Coordinator
Alex Andrews
Alan Collier Colin Kelly Andy Leekha David Dickson

AB MILES TANKARD
For Members who have Shot their Age
September 6, 2018 @ Fraserview G.C.

Age Winner Age Runner Up Handicap Winner Handicap R-Up Peter Coyle
Coordinator
George Drew Ray Dujardin Jack Plummer
"non trophy"
George Drew  

LAURIE CRADDOCK VINTAGE CUP
September 6, 2018 @ Fraserview G.C.
Laurie Craddock Peter Coyle
Coordinator
Categories
"Youngest"
55 - 69 Years
"Younger"
70 - 74 Years
"Younger Still"
75 - 79 Years
"Young"
80 Years & Up
Winners
Bill Cartwright 11 Gregg Hook 5 Garry Watson 4
Overall Winner
George Drew 6
Runners Up
Peter Coyle 16 Bob Crawford 8 David Butler 7 Roger Jung 9

Dave Fairweather Memorial Trophy
Season Match Play
April 26 through to September 6, 2018

The Fairweather Boys

All Members of the Current Board of DIrectors
One Round, Same Foursome, Each Played a Match with the Other Two!

Winner

Runner Up

Fairweather Trophy

Andrew Hobbs

Richard Martin

 

Semi Finalist

Event Coordinator

 

Dave WIlson

Bill Titmuss


3 Clubs & a Putter
Gross & Net Stroke Play
August 30, 2018 @ Langara G.C.
2018 Gross Score Winners
  0 - 16 17 - 24 25 & Up
White Tees
 
  John Evans John Matkovich Brian Ciccozzi
       
Gross Score Runners-Up
2018 0 - 16 17 - 24 25 & Up
Event Coordinator White Tees
Colin Mallet David Butler Don Edmonds Phil Joughin
2018 Net Score Winners
  0 - 16 17 - 24 25 & Up
  John Evans Dave Marr Brian Ciccozzi
       
Net Score Runners-Up
Event Coordinator 0 - 16 17 - 24 25 & Up
Colin Mallet David Butler Mike Constantinidis Andy Leekha

CLUB CHAMPIONSHIPS
MATCH PLAY
August 9, 16, 20 & 23, 2018 @ Langara G.C.

  Gregg Hook & CLUB CHAMPION Bill Titmuss
Flight B
17 - 24
  Colin Mallet, Flight Winner & Dave Wilson
Flight C
25 & Up
  Jeremy Marr, Flight Winner & Mike Constantinidis
Birdie Putts
on Hole #9

PALCUTTA COMPETITION 2018
August 2, 2018 @ Langara G.C.


Winners - Modified Stableford Points - 87

Chris Chatten
Garry Watson
John Mathews
Dennis Houle

Runners-Up - Modified Stableford Points - 82

2 Teams With the Same Points


John Dawson
Doug Blackman
Lorne Lindsay
Peter Reid
The Ghost
Phil Joughin
David McMurdo
Jack Plummer
Auctioneer
Event Coordinator
Norm Thiessen
Jim Selley

Roli Parker Shield Eclectic
GROSS & NET Stroke Play over 36 Holes
July 19 & 26, 2018 @ Langara G.C.

Winners
Gross Scores (White Tees Only) Net Scores
2018 0 - 16 17 - 24 25 & Up 0 - 16 17 - 24 25 & Up
Roli Parker
Shield Eclectic
Bill Cartwright 63 Paul Kouri 76 Alex Andrews 84
(Hcp Hole Countback)
Bill Cartwright 54 Paul Kouri 58 Dennis Houle 57
Runners Up Gross Scores (White Tees Only) Net Scores
Event Coordinator 0 - 16 17 - 24 25 & Up 0 - 16 17 - 24 25 & Up

Brian Ciccozzi Bill Titmuss 65 Garry Watson 77 Nick Atkinson 84 Bill Titmuss 58 Garry Watson 59 Ed Watson 58

"Sweet Sixteen" at Fraserview

July 12, 2018

  Winners
  0 - 16 17 - 24 25 & Up
Bill Titmuss
Coordinator
Ross Cassie 53 Alan Collier 52 Nick Atkinson 55
 
  Runners Up
Best low net
for 3 flights

Scores are based on dropping the 2 worst
net score holes
  Peter Coyle 55 Dave Wilson 54 Stephen Loomer 56

Joe Dwyer Shield - 2 Man Teams - 2 Rounds
June 21 @ McCleery & July 5, 2018 @ Langara G.C.

2018 WINNERS (+22)
Joe Dwyer Shield Paul Kouri Ron Babcock
 
Event Coordinator Runners Up (+18 2nd Rd. bb9)

Chuck Kotzo Bruce Kennedy Alex Andrews

STROKE PLAY - GROSS SCORE CHAMPIONS
June 7 & 14, 2018 @ McCleery G.C.

STROKE PLAY - GROSS SCORE
Lowest Gross Score in the Total Flield
WINNER Runner Up
Bill Titmuss 155 Bill Cartwright 161

This is Bill's fourth consecutive Win

Flight B
17 - 24
  Ron Babcock 178 Doug Blackman 181
 
Flight C
25 & Up
  John Hale 182 Andy Schmidt 186

HANDICAP PLAY - NET SCORE CHAMPIONS
June 7 & 14, 2018 @ McCleery G.C.

HANDICAP CHAMPION - NET SCORE
Lowest Net Score in the Total Field
WINNER Runner Up
Dave Stephens 131 Ron Babcock 132
 
Handicap Flights
Flight A
0 - 16
WINNER Runner Up
Bruce Kennedy 135 Bill Titmuss 139
 
Flight B
17 - 24
  Dave Stephens 131 Ron Babcock 132
 
Flight C
25 & Up
Alex Andrews 133 John Hale 134

SENIOR MASTER & SUPER SENIOR CHAMPIONSHIPS
Gross Score & Net Score Champions
June 7 & 14, 2018 @ McCleery G.C.

SENIOR MASTER CHAMPION
LOW GROSS SCORE - Age 80 Up
WINNER Runner Up
Wayne Ferrey 184 Andy Schmidt 186
 
LOW NET
  Andy Schmidt 138 Joe Hurley 144
 
SUPER SENIOR CHAMPION
LOW GROSS SCORE - Age 75 to 79
David Butler 164 John Dawson 172
 
LOW NET
Dave Stephens 131 Brian Ciccozzi 135

Putting Jamboree - Len Brown Memorial Trophy
June 12, 2018 @ McCleery G.C.

WINNERS 2018
2018 Individual Team
Len Brown Memorial Trophy Jim Selley (36 bb9) David Butler & David Ng (76 bb9)
 
RUNNERS UP
Event Coordinator Individual Team
Dave Thomas Tom Becher (36) The Ghost & Rob Sandhu (76)
The Putting Field

Ed Angel Trophy - 36 hole Net
2-Man Teams
May 24 & 31, 2018 @ McCleery G.C.

Winning Team - 254

Angel Trophy

The Ghost

Rick Sanderson

Runners Up - 263

Dennis Houle
Event Coordinator

David Johannson

Stephen Loomer


Neil McIntyre Trophy - 36 Holes - Net Scores
May 10 & 17, 2018 @ McCleery

2018 Winner Runner Up Event Coordinator
Neil McIntyre Trophy John Foster 130
Best 2nd Round
David Johannson 130 Geof Trunkfield

TNT "Team Net Total" - Regular Foursomes
May 3, 2018 @ McCleery G.C
.

WINNERS - Net Score of 50
McCleery
Trophy
Chuck Kotzo Garry Watson Ron Babcock The Ghost
 
RUNNERS UP - Net Score of 51 (bb9)
Alex Andrews
Coordinator
Chris Chatten The Ghost Russ Quinn Dennis Houle

Bud Brown Eclectic
GROSS & NET Stroke Play over 54 Holes
April 5, 12 & 19, 2018 @ McCleery G.C.

Winners
Gross Scores (White Tees Only) Net Scores
2018 0 - 16 17 - 24 25 & Up 0 - 16 17 - 24 25 & Up
Bud Brown
Eclectic Shield
Ross Cassie 70
(Hcp Hole Countback)
Eamon Grant 78 Alex Andrews 89 Peter Coyle 58
(Hcp Hole Countback)
David Syme 57 Andy Leekha 57
Runners Up Gross Scores (White Tees Only) Net Scores
Event Coordinator 0 - 16 17 - 24 25 & Up 0 - 16 17 - 24 25 & Up

Brian Ciccozzi Bill Cartwright 70 Dave Syme 80 Bob Devlin 94 Richard Martin 58 Dave Wilson 60
(Hcp Hole Countback)
Peter Kidd 58

Red Tees Shamble - 4-Man Teams
March 28, 2018 @ McCleery G. C.

  Winning Team (130)
  Bill Titmuss Brian Boone Dave Syme John McHattie
Runner Up Team (131)
Event Coordinator
Doug Blackman
Richard Martin Doug Blackman Ed Bobinski Peter Kidd