Awards and Winners 2016

Awards and Winners History

2019 2018 2017 2015 2014 2013 2012 2011

This page last updated on November 23, 2019

2016 Trophy Presentations

Held at the AGM 1 November, 2016
Thank you, Ray Dujardin, for your excellent photography.

Trophy Table 2016
Ab Miles Tankard
Bob Jack
Bud Brown Eclectic
   
George Drew
Bruce Kennedy
Peter Reid, Bill Titmuss,
Ron Babcock
Captain's Challenge
Dave Fairweather
Doug LeBlanc Shield
Ed Angel
Handicap
Paul Levy, John Evans,
Dave Syme
Peter Coyle
Paul Levy, Chris Chatten,
Jim Kay(*)
Hugh Marshall,
Richard Martin
Dave Wilson
Hole-in-One
Joe Dwyer Shield
Match Play Champion
Match Play - Flight B
Match Play - Flight C
Jeremy Marr
Phil Joughin,
Brian Ciccozzi (*)
Bill Titmuss
Chris Chatten
Don Edmonds
         
Len Brown Memorial
Laurie Craddock
Vintage Cup
Neil McIntyre
Palcutta
Red, White & Blue
Fraserview
Tom Becher
Chris Murray, Wayne Ferrey, David Cooke
Neil Brett-Davies
Chris Murray, Dennis Houle,
Tom Becher, Ross Cassie

Bill Titmuss, Andy Schmidt,
Garry Watson (*)

         
Red, White & Blue
Langara
Roli Parker Shield
Stroke Play
Champion
Super Senior
Champion
Senior Master
Champion
Barry Arnett, Dennis Houle,
Bill Trory (*)
Tom Becher, Paul Kouri,
Richard Martin
Bill Titmuss
Barry Arnett
Roger Jung
         
Effective Handicap
Managment
Texas Scramble
Fraserview
Texas Scramble
McCleery
TNT Fraserview
TNT McCleery
Paul Levy
Gary Sinclair, Barry Arnett,
Dave Wilson, G. Watson (*)
Mike Carter, John Foster,
A. Collier (*), F. Gallagher (*)
Wayne Ferrey, Angelo Dakis, Don Edmonds, Jim Kay (*)
Colin Kelly, Andy Leekha,
G. Hughes, P. McAllister (*)
         
Scroll down to view photos of the missing (*) individuals and Runners-Up in the above events.
 

Two-Man Team Challenge
October 20, 2016 @ Fraserview G. C.

  Winners with 56.5
Competition
Format
  David McMurdo Brian SIms
 
Event Coordinator Runners Up wth 57.0

Barry Arnett John Evans Andy Leekha
 
Runners Up wth 57.0
 
 
Chuck Kotzo
Jeremy Marr
 

Captain's Challenge
Seasonal Stoke Play Event: Final Playoff
October 6, 2016

Inaugural

Year
Winners
0 - 16 17 - 22 23 & Up
John Evans Dave Syme Paul Levy
 
Runners Up
Peter Coyle
Coordinator
Chris Chatten Garry Watson Andy Schmidt
 

Doug LeBlanc Shield
Monthly Medal Winners Playoff
October 6, 2016

Winners
0 - 16 17 - 22 23 & Up
Chris Chatten 63 Jim Kay 67 Paul Levy 62
 
Runners Up
Peter Coyle
Coordinator
Angeo Dakis 66 Paul Kouri 67 Tom Becher 66
 

RED, WHITE & BLUE
Handicap Divisions Competition
September 22, 2016 @ Fraserview

  Winners
  0 - 16 17 - 22 23 Up
  Bill Titmuss 64 (bb9) Garry Watson 64 (bb9) Andy Schmidt 65
 

Coordinator
Jeremy Marr
Runners Up
Bruce Kennedy 64 Tony Borghi 64 Alex Andrews 67 (bb9)

BOB JACK TROPHY
Away Games (6) Competition
Concluded on September 19, 2016

WINNER Runner Up
Bruce Kennedy Richard Martin


TNT "Team Net Total" - Regular Foursomes
September 15, 2016 @ Fraserview G.C.

WINNERS - Net Score of 51
TNT Trophy Wayne Ferrey Jim Kay Angelo Dakis Don Edmonds
 
RUNNERS UP - Net Score of 52
Coordinator Peter Reid Errol McKinstry Tom Carefoot Dennis Houle

 

Texas Scramble - 4 Man Teams
September 8, 2016 @ Fraserview G. C.


WINNING TEAM (65)

  Barry Arnett Garry Watson Dave Wilson Gary Sinclair

RUNNER UP TEAM (68,bb6)

Event Coordinator
Brian Montpellier
Chuck Kotzo Jim Kay David McMurdo Ed Watson


CLUB CHAMPIONSHIP
MATCH PLAY
August 11, 15, 18, 22 & 25, 2016 @ Langara G.C.

MATCH PLAY - CLUB CHAMPION

Bill Titmuss
CLUB CHAMPION
Colin Kelly
Runner Up
 
Flight B
17 - 22
  Chris Chatten
WINNER
Bruce Kennedy Runner Up
 
Flight C
23 Up
  Don Edmonds WINNER Doug Blackman
Runner Up


AB MILES TANKARD
For Members who have Shot their Age
September 1, 2016 @ Langara G.C.

WINNER Runner Up
George Drew Barry Arnett



LAURIE CRADDOCK VINTAGE CUP

September 1, 2016 @ Langara G.C.
Laurie Craddock Paul Levy Coordinator
CATEGORIES
"Youngest"
55 - 69 Years
"Younger"
70 - 79 Years
"Young"
80 Years & Up
WINNERS
Chris Murray Wayne Ferrey
Overall Winner
David Cooke
RUNNERS UP
Bill Titmuss Paul Levy Phil Joughin


Dave Fairweather Memorial Trophy
Season Match Play
April 21 thru to September 1, 2016

Winner

Runner Up

FairweatherTrophy

Peter Coyle

Paul Levy

Semi Finalists

Peter Coyle, Event Coordinator

Alex Andrews

Peter Reid


PALCUTTA COMPETITION 2016
August 4, 2016 @ Langara G.C.

PALCUTTA COMPETITION - Auction Team - 2016
Andrew Hobbs, Peter Coyle, Norm Thiessen & Bill Trory
BILL TRORY
Coordinator
NORM THIESSEN Auctioneer

WINNERS - STABLEFORD POINTS - 83

 
DENNIS HOULE, TOM BECHER, CHRIS MURRAY & ROSS CASSIE  

RUNNERS UP - STABLEFORD POINTS - 82

Lorne Lindsay, Brian Montpellier, Bill Trory & Nick Atkinson


RED, WHITE & BLUE
July 28, 2016 @ Langara G.C.

  WINNERS
  0 - 16 17 - 22 23 Up
  Barry Arnett 66 Bill Trory 63 Dennis Houle 61
 

Coordinator
Richard Martin
RUNNERS UP
Richard Martin 67 Stephen Loomer 64 Paul Levy 63 (bb9)
 

Roli Parker Shield Eclectic - (3 rounds)
July 7, 14, & 21, 2016 @ Langara G.C.

WINNERS 2016
2016 0 - 16 17 - 22 23 Up
PARKER SHIELD Richard Martin (68) Paul Kouri (71) Tom Becher (77)
 
RUNNERS UP
Event Coordinator 0 - 16 17 - 22 23 Up
Brian Ciccozzi Joe Davison (69) Chris Murray (72) Paul Levy (78)



Joe Dwyer Shield - 2 Man Teams - 2 Rounds
June 22 & 30, 2016 @ McCleery G.C.

2016 WINNERS - 169
Joe Dwyer Shield Phil Joughin Brian Ciccozzi
 
Event Coordinator Runners Up - 161

 

Chuck Kotzo Barry Arnett Jim Mackie


Putting Jamboree - Len Brown Memorial Trophy
June 21, 2016 @ McCleery G.C.

WINNERS 2016
2016 Individual Team
Len Brown Memorial Trophy Tom Becher (36bb9) Andy Leekha & Richard Martin (74)
 
RUNNERS UP
Event Coordinator Individual Team
Dave Thomas Richard Martin(36) Dave Wilson & Peter Coyle (75)

Coordinators Table - Dave Thomas, Jim Renwick & Dave Wilson
 
"Pot O Gold" Competition Qualifiers
Rob Sandhu - WINNER, Ray Dujardin, Jim Renwick & Doug Blackman


STROKE PLAY - GROSS SCORE CHAMPIONS
June 9 & 16, 2016 @ McCleery G.C.

STROKE PLAY - GROSS SCORE
Lowest Gross Score in total field
WINNER Runner Up
Bill Titmuss Richard Martin
 
Flight B
17 - 22
  Garry Watson Robert Wood
 
Flight C
23 Up
  Dave Wilson Neil Watson
 

HANDICAP PLAY - NET SCORE CHAMPIONS
June 9 & 16, 2016 @ McCleery G.C.

HANDICAP CHAMPION - NET SCORE
Lowest Net Score in total field
WINNER Runner Up
Dave Wilson Garry Watson
 
Handicap Flights
Flight A
0 - 16
WINNER Runner Up
Chris Chatten (bb9) Brian Montpellier
 
Flight B
17 - 22
  Dave Stephens John Hale
 
Flight C
23 Up
Dave Wilson John Foster (b rd.2)
 

SENIOR MASTER & SUPER SENIOR CHAMPIONSHIPS
Gross Score & Net Score Champions
June 9 & 16, 2016 @ McCleery G.C.

SENIOR MASTER CHAMPION
LOW GROSS SCORE - Age 80 Up
WINNER Runner Up
Roger Jung Phil Joughin
 
LOW NET
  Don Rotherham Ray Dujardin
 
SUPER SENIOR CHAMPION
LOW GROSS SCORE - Age 75 to 79
Barry Arnett Dave Stephens
 
LOW NET
Dave Stephens John Foster b rd.2
 

Texas Scramble - 4 Man Teams
June 2, 2016 @ McCleery G. C.

WINNING TEAM - Gross Score 63

  Mike Carter Alan Collier John Foster Frank Gallagher
RUNNER UP TEAM - Gross Score 65 (bb6)
Event Coordinator
Jim Selley
Jim Selley Paul Kouri Paul Levy Peter Reid
 

TNT "Team Net Total" - Regular Foursomes
May 26, 2016 @ McCleery G.C
.

WINNERS - Net Score of 51
McCleery
Trophy
Colin Kelly Grant Hughes Peter McAllister Andy Leekha
 
RUNNERS UP - Net Score of 52
John Foster Coordinator Neil Watson Dean MacKinnon Don Edmonds Neil Griggs
 

Ed Angel Trophy - 36 hole Net
2 Man Teams
May 12 & 19, 2016 @ McCleery G.C.

Winning Team - 272

Angel Trophy

Richard Martin

Hugh Marshall

Runners Up - 280

Neil Brett-Davies Event Coordinator

Tim Van Ostrand

Lorne Lindsay

 

Neil McIntyre Trophy - 36 hole Net
April 28 & May 5, 2016 @ McCleery G.C.

2016 Winner Runner Up Event Coordinator
Neil McIntyre Trophy Neil Brett-Davies 129 Ron Babcock 131 Geof Trunkfield
 

Bud Brown Eclectic - 54 hole (3 rounds, stroke play)
March 31, April 7 & 14, 2016 @ McCleery G.C.

Winners
2016 0 - 16 17 - 22 23 & Up
Bud Brown
Eclectic Shield
Bill Titmuss 71 Ron Babcock 78 Peter Reid 83
Runners Up
Event Coordinator 0 - 16 17 - 22 23 & Up

Brian Ciccozzi Angelo Dakis 72 Phil Joughin 79 Andy Schmidt 84