Awards and Winners 2015

Awards and Winners History

2019 2018 2017 2016 2014 2013 2012 2011

This page last updated on November 23, 2019

RED, WHITE & BLUE
Handicap Divisions Competition
October 15, 2015

WINNERS
0 - 18 19 - 24 25 Up
Don Vance Lorne Lindsay John Foster
 

Coordinator
John Foster
RUNNERS UP
Brian Boone Doug Blackman Andy Leekha

Two-Man Team Challenge
October 8, 2015 @ Fraserview G.C.

  WINNERS
Competition
Format
  Angelo Dakis Tom Becher
 
Event Coordinator Runners Up

Barry Arnett Brian Boone Rob Sandhu

 

DOUG LEBLANC SHIELD
Monthly Medal Winners Playoff
October 1, 2015

WINNERS
0 - 18 19 - 24 25 Up
David Johannson Tom Becher Andy Schmidt
 
RUNNERS UP
Peter Coyle
Coordinator
Barry Arnett Ron Babcock Jack Plummer

 

BOB JACK TROPHY
Away Games (6) Competition
Concluded on September 21, 2015

WINNER Runner Up
Tom Becher Hugh Marshall


Texas Scramble - 4 Man Teams
September 17, 2015 @ Fraserview G. C.


WINNING TEAM (67)

  Peter Coyle Doug Blackman Phil Joughin Hugh Marshall

RUNNER UP TEAM (68,bb9)

Event Coordinator
Brian Sims
Don Abel Tony Borghi David Cooke Ray Dujardin


Dave Fairweather Memorial Trophy
Season Match Play
April 23 thru to September 15, 2015
More

Winner

Runner Up

FairweatherTrophy

Gord MacCulloch

Jack Plummer

Finalists

Barry Arnett Event Coordinator

Jim Kay

Wayne Ferrey


TNT "Team Net Total" - Regular Foursomes
September 10, 2015 @ Fraserview G.C.

WINNERS - Net Score of 54
TNT Langara Bill Titmuss Rob Dickinson Brian Boone Ghost Score
 
RUNNERS UP - Net Score of 55 (bb9)

Coordinator


Richard Martin

Neil Watson Dean MacKinnon Don Rotherham Neil Griggs



LAURIE CRADDOCK VINTAGE CUP

September 3, 2015 @ Fraserview G.C.
Laurie Craddock Paul Levy Coordinator
CATEGORIES
"Youngest"
55 - 69 Years
"Younger"
70 - 79 Years
"Young"
80 Years & Up
WINNERS
Brian Sims Jim Kay
Overall Winner
David Cooke
RUNNERS UP
Richard Martin Don Vance Gary Sinclair


AB MILES TANKARD
For Members who have Shot their Age
September 3, 2015 @ Fraserview G.C.

WINNER Runner Up
George Drew Barry Arnett


CLUB CHAMPIONSHIP
MATCH PLAY
August 13, 17, 20, 24 & 27, 2015 @ Langara G.C.

MATCH PLAY - CLUB CHAMPION
Barry Arnett
CLUB CHAMPION
Peter Coyle
Runner Up
 
Flight B
19 - 24
  Ron Babcock WINNER David McMurdo - Runner Up
 
Flight C
25 Up
  Gary Sinclair WINNER Jim Renwick -
Runner Up


PALCUTTA COMPETITION 2015
August 6, 2015 @ Langara G.C.

PALCUTTA COMPETITION - Team Draw- 2015
BILL TRORY
Coordinator
BILL TITMUSS Auctioneer
WINNERS - STABLEFORD POINTS - 83
 
Dean MacKinnon, Ken Whitelaw, Gordon MacCulloch & Fred Warkentin  
RUNNERS UP - STABLEFORD POINTS - 81
Elliott Phillips, Neil Brett-Davies, Neil Griggs & Garry Watson

 

Roli Parker Shield Eclectic - (3 rounds)
July 16, 23, & 30, 2015 @ Langara G.C.

WINNERS 2015
2014 0 - 14 15 - 19 20 - 22 23 UP
PARKER SHIELD Colin Kelly (67) George Drew (70)

Stephen Loomer (75)

Rob Dickinson (76)
 
RUNNERS UP
Event Coordinator 0 - 14 15 - 19 20 - 22 23 Up
Brian Ciccozzi Barry Arnett(68) Chris Murray (73) Tony Borghi (76) Tom Becher (79)


Joe Dwyer Shield - 2 Man Teams - 2 Rounds
July 2 & 9, 2015 @ Langara G.C.

2015 WINNERS - 169
Joe Dwyer Shield Hugh Marshall Barry Arnett
 
Event Coordinator Runners Up - 161

 

Nick Atkinson Jim Mackie Peter Coyle


Putting Jamboree - Len Brown Memorial Trophy
June 22, 2015 @ McCleery G.C.

WINNERS 2015
2015 Individual Team
Len Brown Memorial Trophy Peter Coyle (35) Dave Wilson & Hugh Marshall (79bb9)
 
RUNNERS UP
Event Coordinator Individual Team
Dave Thomas Hugh Marshall (36bb9) Elliott Phillips & Alex Andrews (79)
Coordinators Table- Dave Thomas, Chris Murray, Elliott Phillips & Sam Shalaby,
 
"Pot O Gold" Competition Qualifiers
Bill Titmuss-WINNER, Barry Arnett, Peter Coyle, Jim Bones

 

STROKE PLAY - GROSS SCORE CHAMPIONS
June 11 & 18, 2015 @ McCleery G.C.

STROKE PLAY - GROSS SCORE
Lowest Gross Score in total field
WINNER Runner Up
Bill Titmuss Richard Martin
 
Flight B
19 -24
  Dave Stephens Rob Sandhu
 
Flight C
25 Up
  Rob Dickinson Geof Trunkfield

 

HANDICAP PLAY - NET SCORE CHAMPIONS
June 11 & 18, 2015 @ McCleery G.C.

HANDICAP CHAMPION - NET SCORE
Lowest Net Score in total field
WINNER Runner Up
Rob Sandhu Chuck Kotzo
 
Handicap Flights
Flight A
0 - 18
WINNER Runner Up
Chuck Kotzo Chris Allen
 
Flight B
19 - 24
  Rob Sandhu Dave Stephens
 
Flight C
25 Up
John Foster Gordon MacCulloch

 

SENIOR MASTER & SUPER SENIOR CHAMPIONSHIPS
Gross Score & Net Score Champions
June 11 & 18, 2015 @ McCleery G.C.

SENIOR MASTER CHAMPION
LOW GROSS SCORE - Age 80 Up
WINNER Runner Up
George Drew David Cooke
 
LOW NET
  Jim Trotter Carl Jonsson
 
SUPER SENIOR CHAMPION
LOW GROSS SCORE - Age 75 to 79
Barry Arnett Dave Stephens
 
LOW NET
John Foster Gord MacCulloch

 

TNT "Team Net Total" - Regular Foursomes
June 4, 2015 @ McCleery G.C.

WINNERS - Net Score of 51
McCleery
Trophy
Sam Lilley Robert Wood Don Edmonds Jack Whelan
 
RUNNERS UP - Net Score of 52
John Foster Coordinator Dave Marr Ron Babcock John McPherson Chuck Kotzo
 

Ed Angel Trophy - 36 hole Net
2 Man Teams
May 21 & 28 @ McCleery G.C.

Winning Team - 271

Angel Trophy

Andrew Hobbs

Geof Trunkfield

Runners Up - 272

Neil Brett-Davies Event Coordinator

Neil Watson

Dave Wilson

 

Neil McIntyre Trophy - 36 hole Net
May 7 & 14, 2015 @ McCleery G.C.

2015

WINNER

RUNNER UP

Event Coordinator

Neil McIntyre Trophy

Don McPherson 134 b9 34

Gary Sinclair
134 b9 37 Rd.2

Geof Trunkfield

 

Texas Scramble - 4 Man Teams
April 30 @ McCleery G. C.


WINNING TEAM

  Don McPherson Bill Titmuss Gord MacCulloch Jack Plummer

RUNNER UP TEAM

Event Coordinator
Don McPherson
Richard Martin Jim Trotter Nick Atkinson Tony Borghi


Bud Brown Eclectic - 54 hole (3 rounds, stroke play)
April 2, 10 & 16, 2015 @ McCleery G.C.


2015 Winners


2015

0 - 18

19 - 24

25 & Up

Bud Brown
Eclectic Shield
Barry Arnett 70 Dave Wilson 80 Jim Bones 80


RUNNERS UP - 2015

Event Coordinator

0 - 18

19 - 24

25 & Up

Brian Ciccozzi Richard Martin 73 Phil Joughin 83 Tom Becher 83